Dental İmplant

Dental implant; diş eksikliği problemi olan hastalarımızın dişsizlik problemlerinin komşu dişe dokunulmadan ortadan kaldırılması işlemidir. İmplantın malzemesi titanyumdur. Birçok araştırmaya göre insan vücudunda kullanılan ve kemik dokusuna uyum sağlayan bir madde olduğu görülmektedir. Dental implant yaptırmak isteyen hastalarımıza ilk etapta röntgen çekilmektedir ve risk analizi yapılmaktadır. Buna göre tedavi süreçleri planlanmaktadır. Uygun şartların oluşması durumunda; implantın yerleştirilmesi ile beraber aynı seansta diş yerleştirilebilmektedir. Ancak klasik yöntemlerde; implant yerleştirildikten sonraki 5 ay içerisinde yeni diş yerleştirilmektedir.

Dental İmplant Cerrahisi Nedir?

Dental implant tedavisi; diş çürümesi, periodental hastalık veya yaralanma gibi sebeplerden dolayı diş kaybına uğrayan hastalarımıza uygun bir tedavidir. Köprü veya takma diş tedavisine göre daha avantajlı bir çözüm olmaktadır. Yeni, güvenilir ve kalıcı bir çözüm olarak günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir.

Yedek diş köklerine verilen isimdir. Doğal dişler ile uyum sağlayacak şekilde yapılmaktadır. Diş protezlerini desteklemek amacı ile yapılan yapay bir diş kökü olan implant; çene kemiğine yerleştirilen vidalara verilen isimdir. Titanyumdan yapılmaktadır ve doku dostudur. Birçok implant markası bulunmaktadır.

Dental İmplant Tedavisi Görebilecek Olanlar Kimlerdir?

Dental implant tedavisine uygun kişiler; diş çekimi veya oral cerrahi için herhangi bir engeli olmayacak kadar sağlıklı olan kişilerdir. Diş etleri sağlıklı olan ve kemik miktarı uygun olan hastalarımıza implant tedavisi uygulayabilmekteyiz.

İmplant tedavisi görmeden önce dikkatli doktor onayı alması gerekenler; diyabet, yüksek tansiyon ve bağışıklı sistemi ile ilgili hastalıkları olanlardır. Baskılayıcı ilaç kullananların da öncelikli olan hekimlerimize bu durumu bildirmeleri gerekmektedir. Baş ve boyun bölgesinde radyoterapi almış olan hastalarımız da riskli grupta olmaktadır. Ayrıca kemik gelişimini tamamlamamış, aşırı sigara kullanımı olan, ciddi diş eti problemleri olmasının yanı sıra ağız bakım ve hijyenini sağlamayan hastalarımıza dental implant uygulaması yapmamaktayız.

Dental İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dental implant işlemi için öncelikle hastalarımızın hekimlerimize muayene olması gerekmektedir. Ardından hastalarımızın ağızlarındaki duruma göre bir tedavi planı geliştirilmektedir. Bu plan hastalarımız ile paylaşılmaktadır ve onayları alınmaktadır.

Gerekli bilgilendirme işlemi yapıldıktan sonra, eksik olan dişin bulunduğu kemik yuvasına, titanyumdan yapılmış ve küçük bir direğe sahip olan diş kök implantı yerleştirilmektedir. İmplantın çeneye tutunması için çene kemiğinin iyileşmesi beklenmektedir.

Ardından eksik dişin olduğu bölgeye uygun yeni diş yapılmaktadır ve bu diş implantın üzerine yerleştirilmektedir. Yeni dişin rengi belirlenirken, eski dişler ile renk eşleşmesi yapılmaktadır. Bu sayede doğal diş gibi görünmesi sağlanmaktadır.

Dental İmplant İşlemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dental implant öncesi ve sonrası için önemli noktalar şu şekildedir:

  • Diş hekimimizin işlem sonrasında belirttiği önlemlerin alınması ve bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş çekimi işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler ile benzerlik gösterebilmektedir.
  • Diş hekimimiz işlemden bir gün önce kullanılması için antibiyotik vermektedir ve bunun kullanımının aksatılmaması gerekmektedir.
  • Dental implant işlemi öncesinde tok olunması gerekmektedir.
  • İşlem sonrasında ilgili bölgeye tampon yerleştirilmektedir ve tamponun yaklaşık 30 dakika süresince ısırılması gerekmektedir.
  • Bölgede şişlik oluşmaması için buz uygulaması yapılabilmektedir. Ancak bu uygulamanın 10 dakikalık periyotlarda yapılıp, sonrasında 10 dakika ara verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde buz yanığı görülmesi olasıdır.
  • İşlem bittikten sonra ağrı kesici kullanma ihtiyacı duyuluyor ise; 1 saat sonrasında alınmalıdır.
  • Yüksek yastık ile uyunması tavsiye edilmektedir.
  • Dental implanttan sonraki bir gün içerisinde sert bir şekilde tükürülmemesi ve gargara yapılmaması gerekmektedir.
  • Anestezi etkisi geçmeden önce gıda tüketimi yapılmamalıdır.
  • İşlemden sonraki 10 saat içerisinde fırçalama işleminin yapılmaması gerekmektedir.

Dental İmplant Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Dental implant tedavi süreci; hastadan hastaya göre değişmekle beraber; 2 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir. Muayene yapıldıktan sonra hastalarımızın kemikli bölgesine implant yerleştirilmektedir. Yerleştirilecek olan implant sayısına göre işlem süresi değişiklik göstermektedir. Bu işlem kısa sürse de, hastalarımızın dikişlerinin alınması için sonrasında 7 gün beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte hastalarımız için hazırlanan geçici protezler, 3 ay süresince kullanılabilmektedirler. Protezlerin hazırlanması ise; 1 veya 2 gün sürebileceği gibi, 2 veya 3 hafta da sürebilmektedir.

Dental İmplantın Tedavisinde Acı Hissedilir Mi?

Dental implant işlemi sırasında acı duyulmamaktadır. İmplant işlemi sırasında hastalarımıza lokal anestezi uygulanmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir ağrı veya acı hissetmeleri söz konusu değildir. Ağrıca hastalarımızın kemik yoğunluklarının iyi seviyede olması durumunda; sadece 10 veya 15 dakika içerisinde işlemi bitirebilmemiz mümkün olmaktadır. Kemik oluşturma işleminin de yapılacağı hastalarımız ise; operasyon süreleri uzamış olsa da, diğer hastalarımız gibi herhangi bir acı hissetmemektedirler.

Ancak dental implant işlemin sona ermesi ile beraber ağrı hissedilebilmektedir. Bunu öngören hekimlerimiz; hastalarına ağrı kesici vermektedirler. Ağrının dayanılamayacak duruma geldiği aşamada, bu ağrı kesicinin kullanılması gerekmektedir.

Dental İmplant Tedavisi Kesin Çözüm Müdür?

Dental implantın ömrü; hastalarımızın implantı nasıl kullandığı ile alakalı olmaktadır. Ortalama 30 seneye kadar implantın korunabilmesi mümkündür. Ancak implantın ömrü; hastalarımıza bağlı olduğu kadar, tercih edilen implant markasına ve kalitesine de bağlıdır. Bu süreçte ağız bakımına dikkat edilmesi gerektiği gibi düzenli olarak kontrole de gelinmesi gerekmektedir. 6 ayda bir diş hekimlerimizden randevu alınarak rutin kontrol yapılmalıdır.

Dental implant işleminde başarı oranına bakıldığında; ortalama %98 civarında bir başarı yüzdesi olduğu görülmektedir. Başarı oranı ise; çene içerisinde implantın yerleştirildiği yere göre farklılık göstermektedir. Ancak işlem; yüksek olasılık ile çözüm sağlayabilecek bir işlem olmaktadır.

شارك على وسائل التواصل